1. Miben különböznek általában a LED-szalagok?

A különböző LED-szalagok között 5 fontosabb különbség van:

  1. A LED-szalagon lévő chip típusa, melyből a 3 legelterjedtebb SMD: 2835, SMD 3528, SMD 5050. Ezek a chipek méretben és felépítésben is különböznek egymástól.
  2. A világítás típusa: egyszínű, RGB (többszínű), RGBW (többszínű + fehér)
  3. Az 1 méterre jutó chipek száma szerint lehet: 30 LED/m, 60 LED/m, 120 LED/m vagy akár 240 LED/m
  4. Egy adott színnél a színhőmérséklet és a fényerősség is eltérő lehet különböző chipek esetén.
  5. Behatolás elleni védelmek, azaz IP20, IP68, stb.

 

2. Mit jelent a LED-szalagoknál az IP + szám jelölés?

Az IP, az Ingress Protection, másnéven az International Protection Rating rövidítése, melynek a magyar megfelelője a Nemzetközi védelmi szintek. Legegyszerűbben csak behatolás elleni védelemnek szokták nevezni. Az első szám a szilárd testek elleni védelmet jelöli 0-6 skálán, ahol 0 esetén az teljesen védtelen, 6-nál pedig teljesen pormentes. A második szám a víz elleni védelmet jelöli egy 0-tól 8-ig terjedő skálán, ahol a 0 ugyancsak a védelem hiányát jelöli, 8-as esetén pedig tartósan vízben is üzemeltethető. Bővebben az alábbi linken tájékozódhat az IP védelemről: Mi az IP védettség és hol érdemes használni?

 

3. Használhatom-e a kültéri LED-szalagot a lakásban?

Természetesen, igen. A konyhában és a fürdőszobában is kifejezetten ajánlott a használatuk, a részleges vagy akár teljes vízállóság miatt. A kültéri LED-szalagok azonban nem csak a víz, hanem a por ellen is védettek, ezért ideális választás lehet ezen szalagok használata a bútorok mögött elhelyezett megvilágításhoz.

 

4. Hogyan tudom felrögzíteni a LED-szalagot?

A LED-szalagok hátoldalán teljes hosszúságban egy kétoldalú ragasztócsík fut végig, melynek segítségével szinte bárhova felhelyezhetők.
A rögzítést továbbá megoldhatjuk alumínium profilokkal is, ami a legelegánsabb és legideálisabb megoldás. Nem csak esztétikus, hanem gondoskodik a LED-szalag megfelelő hűtéséről is. A különböző formájú és típusú profilokkal bárhová elhelyezhető a LED-szalag (falra, sarokba, mennyezetre, süllyesztve stb.). Avide Alu profilok (link)

 

5. Mire van szükségem, hogy működtetni tudjam a LED-szalagom?

Ahhoz, hogy a LED-szalag világítson mindenképp szükség van legalább egy áramforrásra. Az áramforrás szerepét a törpefeszültségű LED-szalagoknál a tápegység tölti be, melyek lehetnek 5V, 12V vagy 24V-osak is. Minden esetben figyelni kell arra, hogy a komponensek működési feszültsége megegyezzen, szóval, ha a LED-szalagunk 12V-os működésre képes, akkor 12V-os tápegységet kell használnunk. Azonban nem csak a megfelelő feszültségre kell figyelnünk, hanem a megfelelő teljesítményű komponensek kiválasztására is.
Ha szeretnénk a LED-szalagunk világítását személyre szabni, akkor szükségünk lesz egy számunkra megfelelő vezérlőre. A vezérlő kiválasztásánál is figyelni kell a megfelelő működési feszültségre és teljesítményre.

 

6. Hogyan tudom kiszámolni, hogy mekkora erősségű tápegységre / vezérlőre van szükségem?

A kínálatunkban megtalálható LED-szalagoknál minden esetben fel van tüntetve a teljesítmény, amely 1 méterre értendő. A megfelelő teljesítményű eszközök kiválasztásához meg kell mérni a használni kívánt LED-szalag hosszát és számoljunk hozzá még legalább 20%-ot, mivel ha kisebb, vagy csak minimálisan nagyobb teljesítményű tápegységet / vezérlőt választunk, mint ami az adott hosszúságú LED-szalaghoz szükséges lenne, akkor az túlmelegszik, kikapcsol, rosszabb esetben pedig nem csak a tápegység / vezérlő, hanem a LED-szalag is károsodhat.
példa:
Egy Avide 12V-os 14.4W teljesítményű RGB LED-szalagból szeretnénk 3 métert használni.

Szükséges teljesítmény: (LED-szalag teljesítmény)*(használni kívánt hosszúság méterben)* (további 20% rászámolása)
 

14.4W * 3m * 1.2 = 51.8W => Legalább 52W-os teljesítményű tápegységre / vezérlőre van szükségünk.

   

Az ajánlott teljesítményű tápegység a kínálatunkból: Legalább
???
Watt.

 

 

7. Csak 3 méter LED-szalagra van szükségem. Levághatom-e a maradék 2 métert?

Minden LED-szalagon találhatók úgynevezett vágási pontok, melyek szalagonként eltérő helyen vannak. A legelterjedtebb szalagok 3 chipenként darabolhatók, ami a chipek sűrűségétől (LED/méter) függően lehet 10, 5, 2.5cm vagy akár még ettől is rövidebb szakasz. Ha ezeknél a részeknél vágjuk el a szalagot, akkor a vágás után az összes LED működőképes marad, így a levágott szakaszt is bármikor fel tudjuk használni. Azonban, ha két vágási pont között vágjuk el a szalagot, akkor az utolsó vágható szakaszon túlra kerülő chipek nem fognak világítani.

Vágási pont

 

8. Össze tudok-e kapcsolni 2 vagy több darab LED-szalagot?

Igen, sőt, akár eltérő színű LED-szalagokat is összekapcsolhatunk. Ha nem szeretnénk a forrasztással bajlódni, akkor a legegyszerűbb módszer, ha egy úgynevezett szalagtoldót használunk. Itt csak a megfelelő érintkezésre és polaritásra kell figyelnünk. IP védett szalagoknál minden esetben rövid szakaszon(0.5-1cm) távolítsuk el a szilikon borítást és ezután van lehetőségünk a két szalag összeforrasztására.

 

9. Mi az a jelerősítő és mikor van szükség a használatára?

A jelerősítő egy kiegészítő alkatrész, amely lehetővé teszi azt, hogy a LED-szalag elejére bekötött vezérlő teljesítményét megnöveljük. Elméletben bármennyi jelerősítőt hozzá lehet kapcsolni a LED-szalaghoz, így a vezérlő teljesítménye (elméletben) bármeddig növelhető.
Akkor van szükségünk jelerősítőre, ha a meghajtani kívánt LED-szalagunk áramfelvétele nagyobb, mint a vezérlőn feltüntetett teljesítmény vagy pedig túl hosszú LED-szalagot szeretnénk egy vezérlőről működtetni, ahol a LED-szalag kétoldali bekötéséhez több 10 méter plusz kábelre lenne szükgés. Ebben az esetben célszerűbb egy jelerősítőt és egy kiegészítő tápegységet használni a LED-szalag közepén. Avide jelerősítők (link)